• Mały Miś – moduł „Mali przedsiębiorcy”

        • Pozostał nam ostatni moduł „Mali przedsiębiorcy”. Wysyłamy Wam przykładowe zadania. Jeżeli je wykonacie, koniecznie prześlijcie nam zdjęcie do Waszych wychowawców. Zrobimy fotorelację na naszej stronie internetowej.

          Zestaw zabaw

          1. „Skrzynia skarbów”– zabawa doskonaląca percepcję dotykową. Rodzic przygotowuje „skrzynię skarbów” – kartonowe pudełko z otworem. Ukrywa w jego wnętrzu różne przedmioty związane z tematyką zajęć. Zadaniem dziecka jest próba ich rozpoznania za pomocą dotyku. Następnie dziecko pokazuje przedmiot, który wylosowało i sprawdza, czy odgadło. Rozmowa z dzieckiem na temat: Co jest dla ciebie cenne/wartościowe?
            2) Co wiesz o pieniądzach? – dziecko wciela się w role specjalisty do spraw pieniędzy. Opowiada o tym, co wie o pieniądzach. Jeśli nie wypowiada się spontanicznie, rodzic pomaga mu, zadając dodatkowe pytania, np.: Komu są potrzebne pieniądze? W jaki sposób powstają pieniądze? Co możemy kupić za pieniądze? Skąd mamy pieniądze? Z czego są zrobione pieniądze? Czy zawsze istniały pieniądze?
            Prosimy o zapisywanie zabawnych wypowiedzi dzieci – utworzymy specjalny post na ten temat.
            3) Obejrzenie filmiku edukacyjnego: „Krótka historia pieniądza”. https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo

          Zaprojektuj banknot.
          Rodzic prezentuje dziecku banknoty i monety. Uwaga! Prezentacji dokonuje w rękawiczkach!
          Dziecko otrzymuje arkusz papieru w formacie zbliżonym do banknotu. Ma za zadanie zaprojektować swój własny. Rodzic przypomina, że banknoty mają dwie strony. Z jednej strony znajduje się wizerunek osoby, a z drugiej – przedmioty, budowle związane z jej życiem, czasami, w których żyła. Prosi również, aby na każdym banknocie znalazło się jego oznaczenie cyfrowe, czyli wartość. Może to będzie banknot babci, a może pani z przedszkola? Każdy pomysł będzie dobry!
          Wyjaśniamy dziecku, że pieniądze w Polsce może emitować jedynie Narodowy Bank Polski. Tworzenie banknotów zleca on Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, a monet – Mennicy Polskiej. Powstają w niej również monety okolicznościowe oraz kolekcjonerskie. Można zaprezentować dziecku filmik edukacyjny „Mennica Polska. Jak się robi pieniądze” https://www.youtube.com/watch?v=FntiUiLncLw.

        • Nocne bieganie we Wrocławiu po raz drugi !

        • Osiedle Gądów - Wrocław - 2.02.2020

          Kolejna niedzielna  eskapada na nocne bieganie do Wrocławia za nami. Tym razem ponownie byliśmy najliczniejszą ekipą na zawodach. 31 osób mimo deszczowej pogody i epidemii  grypy to naprawdę niezła frekwencja.  Organizatorzy  Wrocław Night O-Fight zaprosili nas tym razem na wrocławskie osiedle Gądów.  Teren i trasy były naprawdę wymagające. Osiedle o bardzo dużej ilości szczegółów, które trudno uchwycić w biegu. Jednak prawdziwe kłopoty dostarczała wielopoziomowość  tzn. duża ilość pasaży, przejść pod budynkami, schodów i barierek wjazdów do podziemnych garaży itp. Czasami wydawało się że punkt kontrolny powinien stać w tym a nie innym miejscu, jednak okazywało się że  jest o jeden poziom pod lub nad nami. Trzeba było dokładnie czytać opisy PK i znaleźć odpowiednie wejście lub zejście do punktu. Zabawa była naprawdę przednia, a padający deszcz nie osłabiał radości z biegania. Oczywiście cały wyjazd został spięty obowiązkową wiztą w „maku” i wszyscy wrócili do domów zadowoleni.

          Wyniki też były niezłe i co ważniejsze lepsze niż poprzednio. W najsilniejszej kategorii „A” trzecie  miejsce zajął Wojtek Pachnik, Stasiu był siódmy, a Jędrek jedenasty. W kategorii „B” Najwyżej sklasyfikowana była Julka Halewicz na 14 miejscu i Sonia Szeliga na 18. W „C” mieliśmy jednego przedstawiciela Antka Pachnika, który jako najmłodszy zawodnik w kategorii uplasował się na wysokim 8 miejscu. W kategorii MIX (bieg w grupie) najlepsze okazały się Marcelina i Karolina Zawada, które bezapelacyjnie wygrały. Siódmą lokatę zajęła grupa z Natalią Tyszkiewicz, Oliwią Kapecką, Julią Hałuzą i Tomkiem Piwowarskim. Honorata Kowalczyk i Martyna Werda na jedenastym. Pozostali nieco niżej, ale oni dopiero zdobywają pierwsze doświadczenia w trudnej sztuce orientacji sportowej.  

        • Wrocław Night O-Fight

        • Wrocław Night O-Fight – pod tą bardzo poważnie brzmiącą nazwą kryje się sympatyczny cykl wieczornych biegów na orientację organizowanych we Wrocławiu przez WKS „Śląsk” Wrocław. Tym razem zawody odbyły się w niedzielę 19 stycznia 2020, w Parku Szczytnickim.

          My wybraliśmy się grupą prawie pięćdziesięcioosobową !!! Dzieci od klasy pierwszej po siódmą, a także liczne grono rodziców. Chętnych na wyjazd było tyle, że dla wszystkich nie starczyło miejsc, mimo iż pojechaliśmy autobusem i dodatkowo busem !

          Emocji było sporo, zwłaszcza, że start był masowy. Wybiegliśmy wszyscy, ale każdy na swoją trasę. Dziewięć osób w kategoriach indywidualnych i siedem zespołów średnio po 5 osób. Zabawa była przednia ok. 150 osób biegało z latarkami na czole po Parku Szczytnickim,  w pośpiechu szukając swoich punktów kontrolnych.  W zabawie nie przeszkodził nawet błąd organizatorów i pomylenie kodów na niektórych punktach. Zajęte miejsca były mało ważne tym bardziej, że dla wielu dzieci to był pierwszy udział w zawodach na orientację i od razu taaaka przygoda !

          Powiedzmy jeszcze tylko, że zwycięzcą najtrudniejszej kategorii był nasz człowiek, mieszkaniec Lubkowa Wojciech Pachnik !!!

          Brawa dla wszystkich uczestników i już z niecierpliwością czekamy na następny wyjazd  2 lutego. Tym razem pobiegamy na osiedlu Gądów.

           

          Renata Pachnik

        • Eliminacje Gminne w Siatkówce Dziewcząt

        • Eliminacje Gminne w Siatkówce Dziewcząt

          W piątek 17 stycznia 2020 nasza szkoła gosciła reprezentacje siatkarek z SP Raciborowice i SP Warta Bolesławiecka. Drużyny te przyjechały aby wyłonić najlepszą drużynę w gminie, która będzie mogła rywalizować na szczeblu powiatowym. Mini turniej uzupełniały nasze dziewczęta w składzie: Marcelina Zawada; Weronika Jakubowicz, Honorata Kowalczyk, Martyna Werda, Ewelina Domachowska, Kinga Zarzycka, Amelia Forma, Wiśniewska Kamila, Emila Domachowska. Najlepsze okazały się dziewczynki z Raciborowic,na drugim miejscu uplasowaly się siatkarki z Warty Bolesławieckiej, a "nasze" na trzecim.

           

          Dariusz Pachnik

        • Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu

        • Rywalizację w zawodach szkolnych zaczęliśmy w tym roku od Mistrzostw Powiatu ...w pływaniu ! 14 stycznia 2020 pojechaliśmy na pływalnię ORKA w Bolesławcu, by spróbować sił w ściganiu się w wodzie. Pierwszy raz w zawodach pływackich nasi reprezentanci brali udział już prawie 30 lat temu ! Potem był jeszcze jeden epizod w gimnazjum i teraz po raz trzeci stanęliśmy do rywalizacji pływackiej. Nasza sześcioosobowa ekipa składała się wyłącznie z chłopców z klasy siódmej: Gracjan Dwojak (sztafeta+100m. stylem klasycznym),Wojciech Poznar i Mikołaj Trzcinka (sztafeta+100 m stylem grzbietowym), Julian Chojnacki, Jędrzej Pachnik, (sztafeta+100 m. stylem dowolnym) i Szymon Rozmusz (sztafeta+50m stylem motylkowym). Chłopcy walczyli zawzięcie, aż do utraty tchu, plasując się na trzeciej pozycji.Ustąpili jedynie SP 4 Bolesławiec i PSP Oxpress Bolesławiec. Na tle osób na codzień trenujących pływanie, nie wygladało to źle. Chłopcy zadowoleni, instruktor i opiekun również, więc zawody zaliczyć trzeba na plus i ...powalczymy jeszcze w przyszłym roku !!!

          Dariusz Pachnik

        • SPACEREK DLA IGI - BIEGAMY - POMAGAMY

        • 6 etap 11 Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego i jednocześnie SPACEREK DLA IGI już za nami. Impreza wypadła super (chociaż nie do mnie należy ocena) !!! 214 osób w biegu głównym i 125 osób w biegu dzieci oraz OPEN 3 km. Jak łatwo policzyć 300 pękło i to grubo !!! Aspekt liczebny, przełożył się również na jakościowy. Poziom był dość wysoki, a bieg szybki. Potem... to już naprawdę sama bajka !!! Wasza ofiarność i szczodrość zaskoczyła chyba wszystkich. Mnie na pewno !!! Wzruszenie w pewnym momencie mocno mnie ścisnęło za gardło... ale dałem radę. Natomiast Patrycji (mamie Igi), emocje wycisnęły łzy na policzki !!! Na najbliższy czas zapewniliście Igusi środki na tak potrzebną rehabilitację. Chciałbym wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu, bardzo, ale to bardzo podziękować i ukłonić się nisko !!! Nie wymieniam nikogo z nazwiska, bo nawet nie o wszystkich wiem ! Już dzisiaj mogę podziękować dzieciom i młodzieży, która tak licznie wzięła udział w biegu, licytacji i innych działaniach charytatywnych. Dzieci przyprowadziły rodziców i innych członków rodziny. To było fantastyczne !!! Dziękuję wszystkim biegającym miedziakom, Kaście, ZG RUN i OLAWS-om i ....no znowu użyję stwierdzenia wszystkim biegaczom. Miło było Was zobaczyć w Iwinach. Muszę jednak zrobić dziś parę wyjątków i specjalnie podziękować Zbyszkowi Harendarzowi I RCS-owi. Całe BGPZM jest imprezą najlepszą w regionie, a kto wie może i w Polsce !!! Mirkowi Kopczyńskiemu i GCK w Warcie Bolesławieckiej, za nieustający mecenat i wspieranie naszych działań, bez niego żadnego "Spacerku..." by nie było. To naprawdę "wporzo" gość.Nie mogę zapomnieć o naszej kuchni ! Jedliście kiedyś taką fasolkę po bretońsku ? A ryż z jabłkami ! Dziękujemy !!! Przepraszamy za perturbacje związaną z wynikami w kategorii OPEN 3 KM. Wyniki wydały nam się jakieś dziwne. No i podejrzenia okazały się słuszne. Były osoby, które uznały w trakcie biegu, że 3 km to odrobinę za dużo i... wykonały zwrot o 180 stopni przy oznaczeniu "1 km powrót" i uzyskały wspaniały czas nieco ponad 8 min. No poziom poziomem, ale nie chciało nam się wierzyć, że ktoś z obecnych wykręciłby taki czas ! Sprawa wymagała jednak wyjaśnienia, na które nie bardzo był czas. Dyplomy i nagrody postaramy się dostarczyć do Bolesławca, a pozostałym na kolejny etap BGPZM w Legnicy.

        • Spacerek dla Igi

        • Jedenaste Biegowe Grand Prix Zagłębia Miedziowego,
          jedenasty „Spacerek” w Iwinach, tym razem z Igą Mosiądz

           

          Po raz jedenasty pobiegniemy charytatywnie w myśl „biegamy - pomagamy”. W tym roku naszą bohaterką – beneficjentką będzie Iga Mosiądz. Igula urodziła się w lipcu 2018 roku, jako wcześniak. Witając świat, przeszła rozległy udar lewej półkuli mózgu, czego następstwem jest mózgowe porażenie dziecięce objawiające się prawostronnym niedowładem. Dziewczynka jest pod stałą opieką neurologa, neurologopedy i fizjoterapeuty. Tylko codzienna intensywna rehabilitacja daje jej nadzieję na jak najmniejsze ograniczenia, które napotka w życiu. Iga jest ślicznym i radosnym dzieckiem. Pomóżmy w choć skromny sposób tej małej istocie, w jej dążeniu do sprawności i normalności.
                      Zapraszamy w sobotę 11.01.2020 roku. Start do biegu odbędzie się o godz. 11.00. Biuro zawodów będzie się mieściło w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach( czynne od godz. 9:00). Zapisy na dystans główny tj. 5,7 km w formie elektronicznej: https://elektronicznezapisy.pl/event/4265.html lub bezpośrednio przed biegiem.
          Start na dystansie głównym (5,7 km) jest zaliczany do punktacji całego cyklu Biegowego Grand Prix Zagłębia Miedziowego - opłata startowa 20 zł. Dodatkowo rozegramy bieg otwarty dla wszystkich oraz Nordic Walking na 3 km. Odbędzie także bieg dla dzieci w kategoriach do 10 lat (kl.I-III) oraz do 13 lat (kl.IV-VI) na 1 km. Na 3 km dla klas VII-VIII i OPEN. Za bieg na dystansie 1 i 3 km nie pobieramy opłaty startowej, ale chętnie przyjmiemy darowizny choćby i najskromniejsze na rzecz naszej IGI. Na te biegi zapisujemy się wyłącznie w dniu biegu, w centrum zawodów.
                        We wszystkich biegach pomiar czasu będzie elektroniczny. Po biegu zapraszamy na pyszny posiłek. Nasi wolontariusze zaproponują Wam również ciepłe napoje oraz pyszne domowe ciasta. Ponadto będzie czynny sklepik ze słodyczami prowadzony przez Panią Anię Hucał (cały dochód na przeznaczony dla Igi)

           

          Tradycyjnie odbędzie się licytacja licznych fantów np:

           

          - Piłka z autografem Stefana Antigi – trenera siatkarskich
          Mistrzów Świata z 2014 r. oraz trenera siatkarek DevelopRes
          SKYRES Rzeszów,
          - Zdjęcia z autografem Pawła Zagumnego - rozgrywajacego
          reprezentacji Polski - Mistrza Świata z 2014 r.
          - Piłka z autografami siatkarek DevelopRes SKYRES
          Rzeszów,
          - Koszulka z autografami siatkarek DevelopRes
          SKYRES Rzeszów,
          - Koszulka reprezentacyjna Doroty Medyńskiej,
          - Piłka z autografami siatkarzy oraz sztabu Cuprum Lubin,
          - Koszulka siatkarska Piotra Haina,
          - Koszulka siatkarska Kamila Kwasowskiego – GKS Katowice,
          - Koszulka siatkarska Łukasza Swodczyka - Aluron Virtu CMC
          Zawiercie,
          - Karnety na siłownię/fitness do klubu Fit Style Zone w
          Bolesławcu
          - Bon o wartości 500 zł. na wybrany rodzaj opału ze składu
          opału Damiana Tyrały w Iwinach
          - 25 ton kruszywa bazaltowego wraz z transportem na trenie
          Gminy Warta Bolesławiecka również ze składu
          opału Damiana Tyrały w Iwinach
          - 80 kg mąki

          - Piękna stylowa lampa

          I inne super rzeczy !!!

          Lista fantów rośnie !!! Jak macie coś ciekawego to chętnie dołączymy do listy. Możecie również upiec ciasto i je dostarczyć do nas (do szkoły) w sobotę rano lub w piątek. Każda forma pomocy się liczy !!!

           

          Organizatorami imprezy są:
          Regionalne Centrum Sportu w Lubinie
          Gminne Centrum Kultury w Warcie Bolesławieckiej
          Zespół Szkolno-Przedszkolny w Iwinach
          Uczniowskie Kluby Sportowe „Orientpark.pl” i „Tukan” Iwiny

           

          Uwaga !!! W biegu dzieci potrzebna pisemna zgoda rodziców !

        • Warsztaty bożonarodzeniowe

        • Uczniowie klas 1-3 mieli mozliwość 19 grudnia 2019 roku wzięcia udziału w warsztatach bożonarodzeniowych organizowanych przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Uczniowie wykonywali szopki bożonarodzeniowe oraz dekorowali bałwanki. W ramach warsztatów dzieci obejżały krótki film o krakowskich szopkach oraz obejrzeli wystawę szopek krakowskich wystawionych w Muzeum.