• Pasowanie na czytelnika

        • W dniu 15 marca uczniowie klasy I zostali włączeni w poczet pełnoprawnych czytelników.Uroczystość przygotowała Pani Anna Skwarek z pomocą uczennic z klasy VII.Uczniowie klasy pierwszej odgadywali zagadki, słuchali wierszy mówiących o tym ,w jaki sposób dbać o książki i jak z nich korzystać.Punktem kulminacyjnym było złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie książką na czytelnika.Każdy uczeń otrzymał dyplom i pamiątkową książkę.Mamy nadzieję ,że od tego dnia pierwszaki będą często odwiedzac bibliotekę szkolną.

        • Teatrzyk - Przygody Tomka Sawyera

        • W dniu 10.03.2022 uczniowie klas 4, 5 i 6 w celu podniesienia kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze uczestniczyli w spektaklu pt. " Przygody Tomka Sawyera" zorganizowanym przez Katolicki Teatr Edukacji w Bolesławieckim Centrum Kultury. Ponadto odwiedzili pizzerię i ze smakiem zjedli smaczną pizzę.

        • Teatrzyk - Pinokio

        • W dniu 10.03.2022 uczniowie klas 1, 2 i 3 wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu pt. "Pinokio" oragnizowanym w Bolesławieckim Centrum Kultury przez Katlolicki Teatr Edukacji. Przedstawienie było ciekawe i miało bardzo dobrą oprawę muzyczną.

        • Konkurs czytelniczy pt.,,Kapelusz pani Wrony"

        • 8 marca w naszej szkole odbył sie konkurs czytelniczy dla uczniów klasy I pt.,,Kapelusz pani Wrony".W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie.Został on zorganizowany przez panią Stellę Skibę-bibliotekarkę, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Warcie Bolesławieckiej.Spośród uczestników zostali wyłonieni laureaci konkursu.Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe.Mamy nadzieję ,że taka forma zachęci wszystkich do czytania .

        • Laboratoria Przyszłości

        • Bardzo dobra wiadomość – otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie ponad 60 tys. zł do zakupu pomocy dydaktycznych w ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości”.

          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

          W skład podstawowego/obowiązkowego wyposażenia wchodzą:

          • Filament
          • Drukarka 3D wraz z akcesoriami
          • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
          • Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem
          • Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami
          • Statyw z akcesoriami
          • Mikroport z akcesoriami
          • Oświetlenie do realizacji nagrań
          • Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
          • Gimbal
          • Aparat fotograficzny z akcesoriami

          Szkoła w ramach finansowania zakupiła już filementy, drukarkę 3d, mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, stację lutowniczą, cyfrową kamerę przenośną, statyw, mikroport, oświetlenie do realizacji nagrań, mikrofon kierunkowy nakamerowy, gimbal ręczny, aparat cyfrowy, stoły warsztatowe, blaty robocze, szafę pancerną, krzesła obrotowe, tablice magnetycznąi laptop multimedialny. Zakupione wyposażenie pozwoli realizować zainteresowania uczniów w tworzeniu i montażu nagrań dźwiękowych i filmów.

           

          Link do strony MEN opisującej program: https://www.gov.pl/web/laboratoria

        • Nowoczesna kuchnia w naszej szkole.

        • Zespół Szkolno-przedszkolny w Iwinach w czerwcu 2021 r. otrzymał dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” w kwocie 80.000,00 zł.

          Wsparcie finansowe pochodzi z wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” - moduł 3, dotyczącego wspierania w latach 2019-2023 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.

          Realizacja zadania miała miejsce w okresie czerwiec- sierpień 2021 r. i polegała na doposażeniu oraz poprawie standardu obecnie funkcjonującej stołówki szkolnej (własnej kuchni i jadalni). Z  przyznanych środków przeprowadzony został remont pomieszczenia kuchennego oraz jadalni, jak również zakupiono sprzęt kuchenny pozwalający usprawnić procesy technologiczne przygotowania posiłków dla dzieci szkolnych i przedszkolnych.

          Całkowity koszt zadania – 100.000,01 zł

          Wartość dofinansowania – 80.000,00 zł

          Wkład własny – 20.000,01 zł

           

          Link do strony MEN z informacjami o programie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/posilek-w-szkole-i-w-domu-modul-3

        • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Nauczycieli i Dyrektorów


        • Wrocław 2022-02-28


          Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!


                   W czwartek 24 lutego nad ranem putinowskaRosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalnątwarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia
          i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta WołodymyraZełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza,jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

          Z całego  serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

          Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać
          z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

          Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku- przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami
          w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

          Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe
          w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

          Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

          Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie.Bądźmy solidarni i wytrwali!

          Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!


                                                                              Roman Kowalczyk

                                                                      Dolnośląski Kurator Oświaty



        • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

        • Wrocław 2022-02-21

          Szanowni Rodzice!

          Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań
          i zmniejszasię ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji
          o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyjaefektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11 lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.

          Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu
          do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.

          Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję
          o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznanopotrzebęwsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.

          Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizująceruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana incorporesano - w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego
          i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.

          Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie
          w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.

          Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje.Zapraszam do ich częstego odwiedzania.

          Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą.Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują iudzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag
          i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.

           Z życzeniami zdrowia i szacunkiem

           Roman Kowalczyk

           Dolnośląski Kurator Oświaty

        • W karnawale-same bale...

        • 22 lutego 2022r.w naszej szkole odbył sie bal karnawałowy.Udział w nim wzięli uczniowie klasy I.Wszyscy uczniowie przebrali się za swoich ulubionych bohaterów.Nie zabrakło służb mundurowych,księżniczek, muszkieterów...Nawet pani Ada i pani Renia miały na sobie kostiumy.Zabawa była urozmaicona ciekawymi,czasem śmiesznymi konkursami.Przy dżwiękach przebojów,dzieci pokazały ciekawe układy taneczne,które wcześniej ćwiczyli na lekcjach.Przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez mamy szybko minął czas.W radosnych nastrojach wrócili do domu pełni wrażeń.

        • Święta święta i ... po świętach!

        • To prawda, święta już za nami, ale należy tu wspomnieć o wytężonej pracy uczniów klasy pierwszej w przygotowaniu do świąt. Aby wprowadzić się w ten świąteczny nastrój ozdabiały pierniczki, wykonały świąteczne stroiki i ciekawe prace plastyczne związane ze świętami. Najważniejszym punktem programu była jednak wizyta w Klekusiowie. Dzieci ubrane w mikołajowe czapeczki i z paczkami pełnymi smakołyków dla potrzebujących zwierząt udały się tam, by poczuć przez chwilę magię świąt. Po bliskim spotkaniu z róznymi gatunkami zwierząt udały się do pizzerii ,,Tomato " w Tomaszowie Bolesławieckim. Tam pod czujnym okiem gospodarzy miały okazję przygotować własnoręcznie pizzę. Bylo pysznie!

        • Dziecka prawa-ważna sprawa!

        • W tym roku 20 listopada czyli  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka-wypadł w sobotę ,jednak nic nie stoi na przeszkodzie,aby świętować ten dzień nieco później.W naszej szkole obchodziliśmy go 24 listopada.W tym szczególnym dniu uczniowie klasy pierwszej wiele dowiedziały się na temat praw dziecka ,wykonały ciekawe prace dotyczące praw dziecka i wspólnie wykonały plakat.Dominował kolor niebieski jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na całym świecie,również tymi,których prawa nie są przestrzegane.

        • Smacznie-zdrowo-kolorowo!

        • Pod tym hasłem uczniowie klasy pierwszej przystapili do wykonania kolorowej sałatki owocowej.Każdy uczeń z zapałem wziął się do pracy by w efekcie zjeść pyszną i zdrową sałatkę owocową.

        • Wycieczka do Ekomuzeum Wrzosowej Krainy

        • 18 pażdziernika 2021 roku klasa pierwsza wraz z paniami:Adrianą Muniak i Renatą Piętką udały sie do Borówek aby wziąć udział w warsztatach kulinarnych .Pod czujnym okiem pani Bogusi dzieci  wlasnoręcznie przygotowały litewski przysmak,który po upieczeniu w piecu Baby Jagi smakował wybornie.Dzieci zapoznały sie z wyglądem i zapachem wielu roślin leczniczych.Po wesołej zabawie w gospodarstwie agroturystycznym dzieci pełne wrażeń wróciły do szkoły.

        • Pasowanie na ucznia 

        • W dniu 21 pażdziernika 2021 roku odbyła sie w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia.Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia pierwszej klasy. W tym dniu dzieci zostały oficjalnie przyjęte w poczet uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie recytować, śpiewać i tańczyć. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor-Elżbietę Koryluk-Sowę. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekły być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

        • Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej

        •  

          W dniach 27-28 sierpnia 2021 r. nauczyciele zespołu uczestniczyli w szkoleniu, prowadzonym przez Centrum Pozytywnej Edukacji. Nauczyciele otrzymali certyfikaty uprawniające do prowadzenia programu pod tytułem Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej w naszej szkole.

          Umysł ludzki jest niczym ogród: jeśli chcemy, żeby rosły w nim piękne kwiaty, musimy najpierw go wyplewić. (…) Powinniśmy także sporządzić listę wszystkich naszych talentów i cech pozytywnych. Kwiaty nie będą potrzebowały wiele czasu, aby zakiełkować. Staniemy się bardziej świadomi naszych własnych dobrych cech i uzdolnień.

          John Powell SJ Twoje szczęście jest w tobie

          Gdy ktoś się zrani lub skaleczy sięga do apteczki pierwszej pomocy medycznej, by szybko opatrywać rany, zaklejać plastrem zadrapania lub podać leki uśmierzające ból. A co się dzieje, jeśli mamy do czynienia ze zranieniem emocjonalnym?

          Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej jest potrzebna, by pomóc nie tylko leczyć rany duszy, ale by również odzyskać dobry humor, nadzieję i nabywać odporność psychiczną.

          Celem programu APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ jest rozwijanie w dzieciach podstawowych umiejętności społecznych i emocjonalnych oraz przygotowanie do radzenia sobie z trudnościami. Korzystając z założeń psychologii pozytywnej, sformułowanych przez amerykańskiego psychologa Martina E.P. Seligmana, przyjęto, że optymizmu można się nauczyć, a postawa optymizmu może prowadzić do szczęśliwego i satysfakcjonującego życia.

          Program składa się z 10 części tematycznych, które koncentrują się na kształtowaniu pozytywnych postaw i zachowań, poprzez rozwijanie odporności psychicznej oraz optymistycznego podejścia do życia.