20 grudnia wszystkie klasy organizowały swoje wigilie. Uczniowie przy dźwiękach kolęd przełamywali się opłatkiem i składali sobie życzenia.
Aktualności ZSP w Iwinach
Wigilie klasowe
"Dziewczynka Z Zapałkami"
Popołudnie 17.12.2024r. było w naszej szkole wyjątkowe. Spotkaliśmy się w licznym gronie, aby poczuć świąteczny nastrój. Można było zakupić pyszne ciasta i piękne stroiki przygotowane przez rodziców. W świąteczny klimat wprowadziły nas występy dzieci. Na początku z pięknymi kolędami i układami tanecznymi wystąpili nasi najmłodsi, czyli grupy pani B. Kokosińskiej i pani A. Maćkowiak, oraz klasa 0 pod opieką pań G. Dziedziczak i A. Kozomaricz. Uczniowie klasy 2a pod opieką pani B. Zając zagrali kolędy na dzwonkach, a uczniowie klasy 1 i 3 pod opieką pań B. Jasinskiej i R. Piętki przygotowali przedstawienie świąteczne „ Dziewczynka z zapałkami”. Występ wspomogli uczniowie klasy 6 : A. Bulsza, A. Warchoł, P. Hyska, J. Ziober, M. Gładysz.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tym wydarzeniu.
B. Jasińska
Rocznica Imienia Szkoły
- 1
W piątek 06.12.2024 obchodziliśmy 35. rocznicę nadania naszej szkole imienia Pionierów Polskiej Miedzi. Z tej okazji przygotowany został apel upamiętniajacy to święto.
Od 1989 roku Szkoła Podstawowa w Iwinach związana jest z górnictwem.Sztandar i hymn przypominają nam o pięknych tradycjach związanych z Barbórką- świętem wszystkich górników. Imię nadane szkole bardzo mocno łączy się z miejscowością- tu właśnie, w Iwinach była kopalnia, w której wydobywano rudę miedzi.
Podczas apelu wręczono również nagrody za udział w konkursie na temat pracy górnika.
Mikołajki
Dnia 6 grudnia w naszej szkole pojawił się Mikołaj wraz z elfami i koszem słodkości wywołując uśmiech u wszystkich uczniów. Dziękujemy i zapraszamy za rok.
Lekcja z panią pielęgniarką
Dziś pani pielęgniarka przypomniała uczniom, jak należy zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku lub w sytuacji stanowiącej zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Opowiedziała uczniom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Zademonstrowała na fantomie jak należy prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową.
Uczniowie bardzo dobrze zapamiętali wszystkie numery alarmowe, pod które należy dzwonić
w razie napotkanego niebezpieczeństwa oraz jak wezwać pomoc przez telefon. Ważną częścią spotkania był pokaz sposobu ułożenia w pozycji bezpiecznej.
Niezmiernie ważne informacje zdobyte podczas spotkania z pewnością sprawią, iż w przyszłości uczniowie naszej szkoły będą mieli większą odwagę do podjęcia odpowiednich czynności w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego.
Dzień Górnika - Barbórka
Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Górnika, zwany popularnie Barbórką. Gościliśmy pana Marka Piwowarskiego, który w galowym stroju górniczym przybył do naszej szkoły. Uczniowie klas 2a,2b i oddziału przedszkolnego z uwagą słuchały jak górnik opowiadał o tradycjach i zwyczajach górniczych. Dzieci mogły zadawać pytania związane z górnictwem. Uczniowie mieli w ten sposób okazję wzbogacić swoje wiadomości na temat tej ciężkiej pracy. Poznali również wiele ciekawostek na temat stroju galowego i koloru piór na czapce górnika. Na zakończenie dzieci podziękowały za ciekawe, pełne wrażeń spotkanie.
Z okazji Barbórki życzymy Wszystkim Górnikom dużo zdrowia - Szczęść Boże!
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
03.12 to Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Ten dzień uczciliśmy wizytą u Naszych Przyjaciół z Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych w Lwówku Śląskim. Pracownicy naszej szkoły zakupili słodkie prezenty dla dzieci. W zamian zostaliśmy zaproszeni na spektakl teatralny i otrzymaliśmy wykonany przez dzieci prezent. Wzruszeniom nie było końca.
Spotkanie z żołnierzami
20 listopada 2024 r. przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji i 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu spotkali się z uczniami klasy VII i VIII naszej szkoły. Uczniowie dowiedzieli się jakie wymagania należy spełnić, aby zostać żołnierzem i rozpocząć służbę wojskową, a także jakie możliwości stwarza Wojsko Polskie.
Zawód Żołnierz jest projektem skierowanym do młodych ludzi, jest gwarancją rozwoju społecznego dla młodego pokolenia, które wymaga od siebie i innych, odwagi i zdyscyplinowania, gotowych do poświęceń, umiejących podejmować szybkie konstruktywne decyzje oraz przyjmować i egzekwować rozkazy. Siły Zbrojne RP potrzebują młodych ludzi z charakterem i inicjatywą. Takich którzy nie boją się podejmować samodzielnych decyzji, ludzi z pasją, entuzjazmem i wolą samodoskonalenia, wiedzących, że to co w życiu jest istotne nie przychodzi łatwo.
Szkoła Do Hymnu
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję "Szkoła do hymnu". Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w piątek 8.11 o godzinie 11.11 z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jej celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
Przygotowania do świąt
Dnia 18.11.2024 klasy I, IIa, IIb i III miały przyjemność odwiedzić Fabrykę Bombek "Vitbis" w Złotoryi. Najpierw zostaliśmy oprowadzeni po fabryce. Zobaczyliśmy jak tworzone i zdobione są bombki. Przeszliśmy przez wszystkie możliwe działy od produkcji następnie barwienie, dekorowanie aż po pakowanie. Było mnóstwo farb, brokatów i kolorów.
Dzieci były zachwycone widokiem bombek w różnych kształtach, kolorach i wzorach. Dowiedzieliśmy się jak produkowane są bombki i obserwowaliśmy ich produkcję. Niektóre bombki wykonywane są przy pomocy maszyny a te większe dmuchane są przez pracowników. Widzieliśmy jak ciężka i piękna jest ręczna dekoracja. Po zwiedzaniu udaliśmy się na warsztaty, podczas których każde z dzieci miało możliwość według własnej inwencji twórczej udekorować 3 bombki. Prace wyszły piękne i z pewnością zawisną już niebawem na choinkach zdobiąc je pięknymi wytworami dzieci. Na koniec naszej wyprawy odwiedziliśmy dom Świętego Mikołaja i udaliśmy się do sklepu firmowego na małe zakupy upominków i pamiątek. To z pewnością dla dzieci niezapomniane chwile i piękne wspomnienia.
Dzień Seniora
Dzisiaj obchodzimy Dzień Seniora i z tej okazji dzieci z grupy "Skrzaty" odwiedziły podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny, który został nagrodzony ogromnymi brawami. Każdy z seniorów otrzymał laurkę z życzeniami, a na dzieci czekał słodki poczęstunek i własnoręcznie zrobione maskotki.
Święto Niepodległości
Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego doniosłego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej Szkole odbyła się akademia upamiętniająca 106 rocznicę odzyskania niepodległości.
Uczniowie przedstawili piękny program artystyczny o charakterze patriotycznym.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla wszystkich lekcją historii i patriotyzmu.
Szkolenie "Przygody z muzyką"
Nauczyciele z naszej szkoły we wtorkowe popołudnie rozwijali swoją kreatywność i odkrywali zimowe inspiracje na szkoleniu „Przygody z muzyką”!
Szkolenie poświęcone było magicznej atmosferze zimy – pełnej ciepłych dźwięków, świątecznego nastroju oraz rytmicznych zabaw i śnieżnych przygód. To była wyjątkowa okazja, aby poznać nowe metody pracy z muzyką, które idealnie sprawdzą się w przygotowaniach do zimowych występów i warsztatów z dziećmi.
Halloween
Halloween w naszej szkole. Poznajemy kulturę i obyczaje krajów anglojęzycznych.
Kolorowe Dni
W dniu dzisiejszym w grupie Skrzatów odbył się pierwszy kolorowy dzień w ramach projektu " Kolorowe dni w przedszkolu", którego celem jest promowanie zdrowej żywności. Dzieci spróbowały pysznej lemoniady zrobionej z wody, miodu, cytryny i imbiru. Następnie dzieci zjadły melona i ananasa. A na koniec nie zabrakło wspólnej zabawy i pracy.
Dyniowy Kącik
Wycieczka do Dyniowego Kącika przy Wiedźmie.
Dnia 23.10 klasy 2 a i 2b wybrały się na wycieczkę do Raciborowic. Uczniowie aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Malowali dynie, piekli kiełbaski i brali udział w zabawach integracyjnych. Wszyscy bawili się fantastycznie.
Ślubowanie Pierwszej Klasy
Dnia 15 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas 2a, 2b ,3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami ,dyrekcja szkoły oraz rodzice uczniów klasy pierwszej.Przygotowania trwały kilka tygodni aby uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, nastąpiła oficjalna część programu. Uczniowie złożyli ślubowanie,a następnie pani dyrektor pasowała każdego na ucznia klasy pierwszej. Zarówno starsi ,jak i młodsi koledzy przywitali pierwszaków w swym gronie krótkim występem i drobnym upominkiem. Po pysznym poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniowie klasy pierwszej rozeszli się do domów.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą - Karta praw i obowiązków nauczyciela, częściej znany jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy - Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zalegalizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Jest to dzień szczególny. To święto polskiej szkoły, święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych co szkoły prowadzą i nadzorują.
Dziś w naszej szkole było bardzo uroczyście. Odbyły się apele , podczas których młodsi i strasi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne.
Następnie, Pani dyrektor Elżbieta Koryluk -Sowa złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły.
Na zakończenie uczniowie podziękowali nauczycielom pięknymi życzeniami, a my – nauczyciele – dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pamięć o nas i życzenia.
Warsztaty "Kolorowe Laboratorium"
W dniu 09.10.2024r. klasy 2A i 2B pojechały na wycieczkę do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej w Dobkowie – nowoczesnego i interaktywnego centrum edukacji. Zagroda mieści się w samym sercu Krainy Wygasłych Wulkanów.
Wyruszyliśmy w wspaniałą podróż do fascynującej przeszłości Ziemi. Wiele się nauczyliśmy i przy okazji świetnie bawiliśmy się! Braliśmy udział w warsztatach"Kolorowe laboratorium" oraz podziwialiśmy ruchome makiety. Poczuliśmy na własnej skórze jak trzęsie się ziemia, wywołaliśmy powódź, zaglądaliśmy do wnętrza wulkanu i przeprowadziliśmy niesamowite eksperymenty!!! Było Fantastycznie!
Wycieczka
W środę 02.10.24r dzieci z klasy pierwszej wybrały się na wycieczkę do zakładu Gerresheimer w Bolesławcu, w którym produkowane są opakowania do leków ze szkła jak i z tworzywa.