2 czerwca klasa I w ramach orientacji zawodowej udała się do przychodni lekarskiej w Zagrodnie.Uczniowie zapoznali się tu ze specyfiką pracy pielęgniarki i lekarza.Zwiedzili pomieszczenia znajdujące sie na terenie przychodni i mieli okazję zobaczyć w jaki sposób wykonuje się różnorodne badania lekarskie.Najbardziej podobało sie badanie USG jamy brzusznej.Na monitorze pani doktor pokazała dzieciom jak wygląda wątroba, nerki i serce.Wszystkim bardzo podobała się wycieczka,uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy,naklejki i pyszne lizaki.
Wycieczka do przychodni lekarskiej w Zagrodnie
- 3
Wycieczka do skansenu etnograficznego w Ochli
- 6
30 maja uczniowie naszej szkoły udali sie na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli.Na swym obszarze muzeum to mieści prawie 8000 zabytków.Prezentowane są tam zabytki z czterech regionów Polski:Wielkopolski,Dolnego Śląska ,Łużyc i tzw.obszaru środkowo-lubuskiego.Do najcenniejszych należy najstarszy zachowany dom z Potrzebowa oraz wieża winiarska z Budachowa.Najbardziej interesujący dla dzieci okazał sie pokaz ginących zawodów.Każdy z zainteresowaniem oglądał prace jaką wykonywali dawni rzemieślnicy.Na koniec wycieczki chyba największa atrakcja -McDonald`s.
Gminny konkurs recytatorski pt.,,Dzieci lubią wiersze"
18 maja odbył sie gminny etap konkursu recytatorskiego pt.,,dziei lubią wiersze".Laureatkami tego konkursu zostały uczennice z naszej szkoły:Emilia Hetnar i Pola Hyska.Dzieci z naszego przedszkola otrzymały wyróżnienia.Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Spotkanie z leśnikiem
- 6
17 maja uczniowie klasy I udali się na wycieczkę do pobliskiego nadleśnictwa ,by tam spotkać się z panem leśniczym Wojciechem Doroszem .Pan leśniczy z pasją opowiadał o pracy leśnika ,pokazywał różne gatunki drzew oraz uczył rozpoznawania wartstw lasu.Ciekawostką były pułapki na korniki.Po ciekawej lekcji przyrody przyszedł czas na ognisko,na którym dzieci samodzielnie piekły kiełbaski .Tu z pomocą przyszły mamy-pani Justyna i pani Anita,które zadbały o bezpieczeństwo i pełne brzuchy uczniów.
22 kwietnia-Dzień Ziemi
- 3
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy pierwszej postanowili wziąć udział w sprzątaniu pobliskiego lasu.Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniowie nazbierali worki pełne odpadów.Pamiętajmy! O Ziemię należy dbać codziennie,a nie tylko od święta!
Szkolny konkurs recytatorski
- 10
6 maja odbył sie konkurs recytatorski dla klas I-III pt.,,Dzieci lubią wiersze".W rywalizacji konkursowej wzięło udział 13 uczestników wyłonionych wcześniej w eliminacjach klasowych.Uczniowie wspaniale recytowali,a oceniało ich jury,na czele którego zasiadała pani Anna Skwarek.Do kolejnego etapu-gminnego, komisja wyłoniła 3 uczestników:Igę Kapecką,Emilię Hetnar i Polę Hyską.Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominki ufundowane przez firmę ATLAS COPCO .Laureaci konkursu 18 maja będą reprezentować naszą szkołę w Raciborowicach na etapie gminnym.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów.
Wycieczka do Manufaktury w Bolesławcu
- 9
25 kwietnia uczniowie klasy I mieli okazję zapoznać się ze sposobem wyrabiania ceramiki w Manufakturze -Bolesławiec. Po zapoznaniu się ze wszystkimi etapami powstawania bolesławieckiej ceramiki,uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych.Każdy ozdobił swoją filiżankę według własnego pomysłu.Oczywiście metodą zdobienia było stempelkowanie.
Orientacja zawodowa w klasach I-III
Celem orientacji zawodowej jest wstępne zapoznanie uczniów z róznorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
W ramach tego programu uczniowie klasy I rozpoczęli cykl wycieczek mających na celu zapoznanie się ze specyfiką pracy w zakładach i firmach znajdujących sie w pobliżu miejsca zamieszkania.
Pierwszym zakładem,który uczniowie odwiedzili był Zakład obróbki kamienia,, Hofmann '' znajdujący sie w Warcie Bolesławieckiej.12 kwietnia uczniowie mieli okazję zwiedzić zakład,dowiedzieć się w jaki sposób powstają płyty służące do wykańczania elewacji .Zakład należy do przodujących firm europejskich w zakresie obróbki piaskowców.Uczniowie mieli okazję obejrzeć katalog z budynkami ,które zdobi piaskowiec wydobywany na terenie naszej gminy.
Kramik z bajkami-spektakl teatralny.
- 4
5 kwietnia nasza szkoła gościła w swoich progach aktorów z teatru Igraszka z Wałbrzycha.Uczniowie klas I-III oraz wszystkie grupy przedszkolne oglądały spektakl pt.,,Kramik z bajkami".Przedstawienie ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im.Pionierów Polskiej Miedzi w Iwinach.Dzieciom bardzo podobał się spektakl.
Wizyty w szkołach ponadpodstawowych
- 55
Odwiedziliśmy:
- Zespół Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Mjra. Henryka Sucharskiego w Bolesławcu
- Zespół Szkoł Mechanicznych im. Ludwika Waryńskiego w Bolesławcu
- Zespół Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu
- Zespół Szkół Budowlanych w Bolesławcu
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Rakowicach Wielkich
Program Stypendialny Horyzonty dla uczniów klas 8
Zdobądź finansowanie nauki w szkole średniej we Wrocławiu – rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty jeszcze tylko do 31 marca 2022 r.
Do 31 marca uczniowie klas 8 naszego regionu mogą ubiegać się o stypendium na naukę we Wrocławiu i innych miastach Polski. W ramach Stypendium uczeń ma zapewnione przez cały okres nauki w szkole średniej zakwaterowanie w internacie, wyżywienie, kursy językowe, dofinansowanie do wycieczek szkolnych, wyjazdy wakacyjne i feryjne.
Stypendyści w internacie tworzą małą społeczność fundacyjną – spotykają się minimum raz w miesiącu poznając uroki Wrocławia – wychodząc do kin, teatrów, restauracji, na kręgle czy koncerty. Fundacja wspiera również realizację pasji – uczniowie w zależności od zainteresowań korzystają np. z kursów gry na pianinie, programowania czy jazdy konnej. Nad każdym ze stypendystów czuwa nasz koordynator regionalny, który jest na miejscu, utrzymuje stały kontakt ze stypendystami i jeśli tylko cokolwiek się dzieje, zawsze jest do dyspozycji stypendystów. Pracuje z nimi również indywidualnie nad rozwojem. Uczniowie mogą również liczyć na wsparcie psycholożek. Przygoda z Programem Stypendialnym Horyzonty zaczyna się już przed rozpoczęciem roku szkolnego, kiedy to pierwszoklasiści wyjeżdżają na integrację. Jest to trzydniowy wyjazd w trakcie którego mają okazję poznać cały zespół Fundacji oraz stypendystów ze wszystkich miast Polski jak również pokaźną grupę naszych absolwentów.
O stypendium mogą ubiegać się ósmoklasiści z miejscowości do 30 000 mieszkańców, którzy planują naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC (we Wrocławiu jest to Liceum Ogólnokształcące Nr VIII oraz Technikum Nr 10), a średni miesięczny dochód w ich rodzinie nie przekracza 1550 zł netto na osobę.
Jak wygląda proces rekrutacji? Kim są koordynatorzy i koordynatorki programu? O tym wszystkim można przeczytać na www.efc.edu.pl/programy/horyzonty Rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty trwa do 31 marca – to szansa na nowe otwarcie, nową drogę dla dzieciaków z całej Polski.
Kontakt:
Agnieszka Markowska, koordynator programu Horyzonty
+48 696 650 067
Z WIZYTĄ W SCHRONISKU DLA ZWIERZĄT MAŁYCH W DŁUŻYNIE GÓRNEJ
Uczniowie klasy VIII 21 marca 2022 r. odwiedzili schronisko dla zwierząt w Dłużynie Górnej. Młodzież przekazała przytulisku karmę, kocyki, zabawki dla zwierząt. Wszystkie dary zostały zgromadzone dzięki wielkim sercom uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iwinach, za co serdecznie DZIĘKUJEMY. Ósmoklasiści pomogli także w pracach porządkowych, zadbali o zwierzęta i wyprowadzili pieski na spacer.
Pracownik schroniska złożył na ręce naszych uczniów podziękowanie za okazaną pomoc i wsparcie.
11
INNA LEKCJA HISTORII
Klasa 7 oraz klasa 4 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Iwinach odwiedziły Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – Dział Historii Miasta przy ul. Mickiewicza 13, gdzie uczestniczyły w niecodziennej lekcji historii. Tematem lekcji muzealnej była epoka napoleońska w Bolesławcu. Na zajęciach, połączonych ze zwiedzaniem ekspozycji uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie walki miały miejsce w Bolesławcu, jakie najważniejsze postaci historyczne wiążą się z okresem napoleońskim i jakie wyposażenie nosili w plecakach francuscy żołnierze. Opowieść o żołnierzach napoleońskich była połączona z zadaniami praktycznymi. Dzieci spróbowały załadować i odpalić armatę (oczywiście „na sucho”). Wysłuchały też opowiadań o pobycie cesarza Francuzów w Bolesławcu, które były ilustrowane interaktywną makietą przedstawiającą dawny Bolesławiec. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się też możliwość postrzelania do celu z karabinu wojskowego. Lekcja, mimo tego, że dłuższa niż normalnie, bardzo się podobała. Uczniowie na pewno na długo zapamiętają wizytę w Muzeum i wiedzę tam zdobytą.
9
Pierwszy dzień wiosny!
- 15
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Uczniowie klasy pierwszej i drugiej postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień. Pierwszym krokiem było samodzielne przygotowanie wiosennych i zdrowych kanapek oraz pysznej lemoniady. Na degustację zaprosili uczniów z innych klas. Następnie wszyscy wspólnie wykonali pracę plastyczną, która od tej pory będzie ozdobą klasy. Na koniec przy dźwiękach wiosennych piosenek uczniowie tańczyli i bawili się razem. Powitanie wiosny było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu przyrodniczego. Uczniowie z klasy pierwszej mieli za zadanie wykonać dzienniczek poszukiwacza wiosny. W swoich dzienniczkach zapisywali, rysowali lub wklejali oznaki wiosny, które mieli okazję zaobserwować. Laureatami konkursu zostali: Kamil Łysik, Leon Radziievskyi, Amanda Gola, Nela Nagowska, Natan Lajs i Grzegorz Adamowicz. Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Atlas Copco. Laureatom gratulujemy!
Pasowanie na czytelnika
- 2
W dniu 15 marca uczniowie klasy I zostali włączeni w poczet pełnoprawnych czytelników.Uroczystość przygotowała Pani Anna Skwarek z pomocą uczennic z klasy VII.Uczniowie klasy pierwszej odgadywali zagadki, słuchali wierszy mówiących o tym ,w jaki sposób dbać o książki i jak z nich korzystać.Punktem kulminacyjnym było złożenie przyrzeczenia oraz pasowanie książką na czytelnika.Każdy uczeń otrzymał dyplom i pamiątkową książkę.Mamy nadzieję ,że od tego dnia pierwszaki będą często odwiedzac bibliotekę szkolną.
Challenge dla Julii Faltyn
Szkoła Podstawowa w Gromadce nominowała naszą szkołę do challengu dla Julii Faltyn. Challenge odbył się 11.03.2022.
Link do zbiórki: https://www.siepomaga.pl/julka-faltyn
Teatrzyk - Przygody Tomka Sawyera
- 18
W dniu 10.03.2022 uczniowie klas 4, 5 i 6 w celu podniesienia kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze uczestniczyli w spektaklu pt. " Przygody Tomka Sawyera" zorganizowanym przez Katolicki Teatr Edukacji w Bolesławieckim Centrum Kultury. Ponadto odwiedzili pizzerię i ze smakiem zjedli smaczną pizzę.
Teatrzyk - Pinokio
W dniu 10.03.2022 uczniowie klas 1, 2 i 3 wraz z opiekunami uczestniczyli w spektaklu pt. "Pinokio" oragnizowanym w Bolesławieckim Centrum Kultury przez Katlolicki Teatr Edukacji. Przedstawienie było ciekawe i miało bardzo dobrą oprawę muzyczną.
Konkurs czytelniczy pt.,,Kapelusz pani Wrony"
8 marca w naszej szkole odbył sie konkurs czytelniczy dla uczniów klasy I pt.,,Kapelusz pani Wrony".W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie.Został on zorganizowany przez panią Stellę Skibę-bibliotekarkę, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Warcie Bolesławieckiej.Spośród uczestników zostali wyłonieni laureaci konkursu.Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrody rzeczowe.Mamy nadzieję ,że taka forma zachęci wszystkich do czytania .
Dzień Kobiet